Tánczos Barna: jelentős beruházásokon, egyensúlyon és szolidaritáson alapszik a 2025-ös költségvetés
Elfogadta szombaton a kormány az RMDSZ-vezette Pénzügyminisztérium által kidolgozott állami költségvetésről és társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvények tervezetét.
„Rekordösszegű, 150 milliárd lejes beruházásokkal a költségvetési hiány 7%-ra csökkentése mellett is biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését, támogatjuk a rászorulókat, és biztosítjuk a gazdaság és az önkormányzatok fejlődéséhez szükséges forrásokat. Az idei költségvetés egy új időszak kezdetét jelenti, az első lépés egy karcsúbb állam fele, amivel csökkentjük az állami apparátus költségeit és a gazdasági növekedést támogatjuk. Erre azért van szükség, hogy a befizetett adókból többet vissza lehessen juttatni az állampolgároknak” – hangsúlyozta Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter.
Az RMDSZ-es tárcavezető kiemelte: az állam karcsúsítása, a rekordszintű beruházások és az Országos Szolidaritási Alap képezik a költségvetés fő pilléreit. „Az állam a saját kiadásait csökkenti, de nem csökkenti a nyugdíjakat és a béreket. A nettó átlagbér az inflációs szint felett fog emelkedni, a kisnyugdíjasok pedig támogatást kapnak. A beruházások idén elérik a GDP 7,8%-át. A 150 milliárd lejt autópályák, új kórházak, helyi fejlesztési programok és kis- és középvállalkozásokat támogató programok finanszírozására fordítjuk. Emellett Országos Szolidaritási Alapot hoztunk létre, amelyhez idéntől Bukarest is hozzájárul, az önkormányzatoknak juttatott összegek elosztásánál pedig a népszámlálási adatokat vesszük figyelembe, ami a települések lakosságát reálisabban tükrözi” – mondta Tánczos Barna.
Hozzátette: „ezek olyan intézkedések, amelyekkel a beruházás alapú gazdasági növekedés, a szolidaritás útjára áll Románia és elkezdjük építeni azt a karcsúbb államot, amely többet ad a polgárnak és kevesebbet tart meg magának.”
A költségvetés főbb sarokszámai:
➔ A várható gazdasági növekedés 2,5%, amelyet főként a beruházások, a szolgáltatások és az építőipar fog hajtani.
➔ A GDP becsült értéke 1912,6 milliárd lej.
➔ A nettó átlagbér 6,1%-kal növekszik (eléri az 5.355 lejt).
➔ Az infláció év végére 3,8%-ra, az éves átlag 4,4%-ra csökkenhet.
➔ A költségvetési hiány 7% lesz (134,4 milliárd lej).
➔ A költségvetés teljes bevételeit 2025-re 667,5 milliárd lejre becsülik, ami 2,3 százalékpontos növekedést jelent. A gazdaságból származó bevételek várhatóan 579,8 milliárd lejre rúgnak, ami a GDP 30,3%-át teszi ki. Az összegből 87,7 milliárd lej (a GDP 4,6%-a) vissza nem térítendő (uniós) forrásokból származik.
Az állami költségvetésről és társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvények tervezetét a parlamentnek kell jóváhagynia, azt követően lép életbe.