Soós Zoltán: Teljes generáció úgy nőtt fel, hogy csak a magyarázkodást hallotta
Október 6-án, vasárnap, az RMDSZ szervezésében a Székely Vértanúk emlékművénél hajtottak főt a marosvásárhelyiek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc áldozatainak emléke előtt.
Elsőként Szabó László református lelkipásztor szólt az egybegyűltekhez, majd Soós Zoltán polgármesterjelölt köszöntötte a megemlékezőket. Aki szerint az aradi 13 vártanú olyan eszméket és értékeket képviseltek, mint: a szabadságvágy, igazságérzet és jó ügybe vetett hit. Mint kiemelte Marosvásárhely jelenlegi vezetői számára ezen értékek nem léteznek. „Az elszalasztott lehetőségek városában élünk, ahol egy teljes generáció úgy nőtt fel, hogy csak a magyarázkodást hallotta: ezt sem lehet, azt sem lehet. Az újjal való mutogatások, a kisstílű de nagyratörő percemberek, az üzletelő, taktikázó politikusok városa.”- mondta Soós Zoltán, polgármesterjelölt, majd hozzátette „Marosvásárhelyen 20 évvel ezelőtt megállt az idő. Dorin Florea két teljes évtizedet csak azzal foglalkozott, hogy megosszon bennünket. 20 év állt rendelkezésére, hogy Marosvásárhelyt az ország élvonalába emelje. Ehhez képest lassan a középmezőnyben sem kapunk helyet”
Péter Ferenc, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke szerint a 13 aradi vértanú a szabadság iránti hűségről és tántoríthatatlanságról tett tanúbizonyságot, hiszen szabadon akarták rendezni életüket, szabadon akartak dönteni jelenükről, jövőjükről. Bár azóta sok minden változott és ma nem karddal kell küzdeni jogainkért „Marosvásárhelyen a hivatali anyanyelvhasználat még mindig korlátozott, ma is rossz szemmel néznek ránk, ha kétnyelvű utcaneveket követelünk, és a nacionalista szlogeneket még mindig előszeretettel használják, hogy marosvásárhelyieket a marosvásárhelyiek ellen fordítsanak” – hangsúlyozta a megyei elnök, majd hozzátette „Arra biztatom önöket, arra biztatom mindannyiunkat, hogy ragadjuk meg a kínálkozó alkalmakat! Néhány hónap múlva új remény és új lehetőség kínálkozik arra, hogy a sorsunk kerekét a kezünkbe vegyük. A fejlesztések, az otthonaink újjáépítésének, felvirágoztatásának lehetőségét adjuk olyan emberek kezébe, akik nem mondtak le Marosvásárhelyről, nem mondtak le erről a megyéről. Olyanoknak, akik elsősorban szívükben tartoznak közénk, nem csak az okirataikban”
Az ünnepség keretében fellépet Szabó Előd könnyűzene-, Kásler Magda népdalénekes illetve Szabó Niki, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum diákja szavalt. A megemlékezés koszorúzással ért véget.